Uppfödare av schipperke

Uppfödarna svarar själva för att deras avel överensstämmer med gällande regelverk och avelsrekommendationer.


Bobelz

Eva Ängvald
Trönbyn 650b
82695 Trönödal
Tel: 073-0533659
bobelz@telia.com
 
Eva Siggstedt
Vreten 830
82026 Marmaverken
Tel: 070-252 67 855
evasiggstedt@hotmail.com
Hemsida
 
Corinnas
Agneta Johansson
Truvet Haga
541 96 Väring
Tel: 0500-44 05 34, 070-752 82 01
corinnas0500@hotmail.com
Hemsida
 
Cosmonova
(vilande) Hanna Molin/Anna Fransson
anna.fransson.mk@gmail.com

Faksimil
Agneta Lindberg
Ödegärdsvägen 2
311 63 Älvsered
agnetalindberg@telia.com
Hemsida

Grace of Sunfields
Evelina Kongbäck
Gällstad Boarp 105, Solåker
523 60 Gällstad
Tel: 0321-713 01, 073-447 39 76
evelinakongback@gmail.com
  
Haråbs
Harriet Åberg
Kuddby
Högbylund
610 30 Vikbolandet
Tel: 0125-403 440
harrietaberg@tele2.se
Hemsida

ICKS
Charlotta Kabo Senberg
Njura 2450
289 92 Broby
Tel: 073-982 76 55
charlotta@icks.se
Hemsida

Kajtelas
Lena Petersson
Hamnefjällsvägen 10
423 53 Torslanda
Tel: 031-56 18 71, 070 7928149
031561871@telia.com
Hemsida
 
Kärret's
Therese Abrahamsson
Nyhedsvägen 16
820 22 Sandarne
Tel: 0270-28 67 34, 073 810 14 38
therese_abrahamsson@hotmail.com
 
Britt-Marie Nilsson
Rödingestigen 3, lgh 1001
151 39 Södertälje
Tel: 08-550 310 25, 070-743 13 31
Hemsida

Lavettens
Lea Petersson
Lavettgatan 6
575 34 Eksjö
Tel: 073-154 74 24
leapson@hotmail.com

Lövgrodans
Bo Svensson/ Alice Andersson
Klintkärrsvägen 13
261 93 Saxtorp
Tel: 0706-66 34 87
bo.sn@telia.com
Hemsida

Nasus
Tina Broberg
Stjärtnäsvägen 36
179 97 Färentuna
Tel: 0734-13 16 84
tinabroberg9@gmail.com

Nobis
Lena Johansson
Smultronvägen 23
331 42 Värnamo
Tel: 0370 47481
Mobil: 073 925 14 32
lena@kennel-nobis.se
Hemsida

Sagogårdens
Mikaela Sagogård/Ulrika Sagogård/Ylva Petersson
Hagforsgatan 53
416 75 Göteborg
Tel: 070-930 68 02
kontakt@sagogardenskennel.se
Hemsida

Saltsjöborgs
Gertrud Galligani / Susanne Hallencreutz
Torredsvägen 164
429 34 Kullavik
Tel: 031-28 40 98, 0709-32 08 23
gertrud.galligani@hotmail.com

Schipphults
Frida Svantesson/Sol-Britt Svantesson
Ishult 1247
264 93 Klippan
Tel Sol-Britt: 070-044 69 79
schipphults@gmail.com
Hemsida
 
Svartsippans
Anki Rolfsson
Nyvången 15B, lgh 1002
302 57 Halmstad
Tel: 0702-97 41 07
svartsippans@gmail.com
Hemsida
 
Styckåsens
Siv Lundin
Bror Sahlströms väg 7
671 41 Arvika
Tel: 0703315056
sivlundin52@hotmail.com
 
Vaan's Kennel
Barbro Sjönnebring
Brunnsgatan 2
516 93 Rångedala
Tel: 033-26 56 01

Uppfödare utan registrerat kennelnamn

Carina Moberg
Fabriksvägen 28
820 23 Bergvik
070 639 02 03
moberg_carina@hotmail.com