SSR-anslutna Uppfödare av schipperke

Varje enskild uppfödare ansvarar själv för att dennes avel överensstämmer med gällande regelverk och avelsrekommendationer, samt att även försäkra sig om att den hane som används till tiken är lämplig.
Titta gärna vad SKK säger om avel:
Avel och uppfödning
Avel - broschyr (Avelspolicy, regelverk, bestämmelser, hälsoprogram, riktlinjer med mera)
Att föda upp hundar inom SKK

Norra sverige

Norrbotten
Snocrib
Johanna Kaati
Stapelgränd 9
973 41 Luleå
Johanna.kaati@gmail.com
Hemsida

Spectabilis

Sanna Wallma
Kvarnvägen 2
952 50 Kalix-Nyborg
Tel: 076 833 85 25
sanna.wallma@outlook.com
Hemsida

Jämtland
Elliegårdens kennel
Bodil Åslund Röst
Sunnanå Grims 428
842 95 Lillhärdal
Tel: 070-259 69 69
www.elliegarden.se
Hemsida

Gävleborg
Bobelz
Eva Ängvald
Hagavallen 92
826 91 Söderhamn
Tel: 073-0533659
bobelz2008@gmail.com

Eva Siggstedt
Vreten 830
82026 Marmaverken
Tel: 070-252 67 855
evasiggstedt@hotmail.com
Hemsida
 
Mountbay's
Carina Moberg
Fabriksvägen 28
820 23 Bergvik
070 639 02 03
moberg_carina@hotmail.com

Västerbotten

Ångermanland 


Västernorrland

mellan sverige

Värmland
Styckåsens
Siv Lundin
Bror Sahlströms väg 7
671 41 Arvika
Tel: 0703315056
sivlundin52@hotmail.com

Stockholm
Skeppsklockans
Ann-Charlotte Eriksson
Strandvägen 17a
191 35 Sollentuna
Tel: 0701 584016
skeppsklockan@gmail.com
Hemsida

Södermanland
Monthea´s
Berit Johnsson
Skördevägen 27 A
647 50 Åkers Styckebruk
Tel: 070-668 03 44
beritjohnsson52@gmail.com

Dalarna

Örebro

Västmanland

Uppsala

södra sverige

Västra Götaland
Corinnas
Agneta Johansson
Truvet Haga
541 96 Väring
Tel: 0500-44 05 34, 070-752 82 01
corinnas0500@hotmail.com
Hemsida

Grace of Sunfields
Evelina Kongbäck
Gällstad Boarp 105, Solåker
523 60 Gällstad
Tel: 0321-713 01, 073-447 39 76
evelinakongback@gmail.com
Hemsida
  
Kajtelas
Lena Petersson
Hamnefjällsvägen 10
423 53 Torslanda
Tel: 031-56 18 71, 070 7928149
031561871@telia.com
Hemsida

Vaan's Kennel
Barbro Sjönnebring
Brunnsgatan 2
516 93 Rångedala
Tel: 033-26 56 01

Östergötland
Haråbs
Harriet Åberg
Kuddby
Högbylund
610 30 Vikbolandet
Tel: 0125-403 440
harrietaberg@tele2.se
Hemsida

Husses
Gunilla Kärrbrand
Hälla 4
612 95 Finspång
Tel: 073-826 99 17
info@husses.se
Hemsida

Jönköping 
Lavettens
Lea Petersson
Lavettgatan 6
575 34 Eksjö
Tel: 073-154 74 24
leapson@hotmail.com

Nobis
Lena Johansson
Smultronvägen 23
331 42 Värnamo
Tel: 0370 47481
Mobil: 073 925 14 32
lena@kennel-nobis.se
Hemsida

Halland
Faksimil
Agneta Lindberg
Maen 105
311 61 Ullared
Tel: 070-920 80 28
agnetalindberg@telia.com

Hopescotch's
Pia Bleckert
Östen Johanssons gata 16
434 42 Kungsbacka
Tel: 076-305 96 69
pia@bleckert.eu

Skåne
Erbium
Ewa Lönn
Fridhemsvägen 81-31
288 90 Vinslöv
Tel: 070-316 59 33
plexis813@gmail.com

ICKS
Charlotta Kabo Stenberg
Njura 2450
289 92 Broby
Tel: 073-982 76 55
charlotta@icks.se
Hemsida

Lövgrodans
Bo Svensson/ Alice Andersson
Klintkärrsvägen 13
261 93 Saxtorp
Tel: 0706-66 34 87
bo.sn@telia.com
Hemsida

Schipphults
Frida Svantesson/Sol-Britt Svantesson
Ishult 1247
264 93 Klippan
Tel Sol-Britt: 070-044 69 79
schipphults@gmail.com
Hemsida

Kronoberg

Kalmar


Gotland

Blekinge